Steun ons en help Nederland vooruit

donderdag 20 september 2018

Landelijke investeringen in onderwijs en duurzaamheid goed voor Groningen

Dinsdag presenteerde het kabinet met de miljoenennota z’n plannen voor de toekomst. Naast de algemene cijfers over koopkrachtstijgingen en belastingen ziet D66-lijsttrekker Paul de Rook ook specifieke kansen voor Groningen. Die liggen met name op het gebied van onderwijs en duurzaamheid, waar miljarden extra voor gereserveerd zijn.

Onderwijs
Er gaat in totaal 1,9 miljard euro extra naar het onderwijs, waarvan het grootste deel voor het basisonderwijs bestemd is. Paul: ‘Peuterspeelzalen en basisscholen bepalen voor een groot deel of een kind een goede start krijgt of niet. Op deze investeringen mogen we als onderwijsgemeente na de bezuinigingen van de voorgaande kabinetten blij zijn. Ook extra geld voor innovatie is goed nieuws voor onze kennisstad.’ Er zijn echter ook kanttekeningen te plaatsen. ‘We hadden graag een grotere impuls gezien voor het beroepsonderwijs en de universiteiten. Niet voor niets was de inzet van D66 vóór de verkiezingen 4 miljard extra. In onze gemeente willen we in elk geval alles op alles zetten voor onze scholieren en studenten.’

Duurzaamheid
Voor energieprovincie Groningen dat volgens de minister koploper in duurzame energie moet worden zijn de klimaatambities een prachtige kans. Paul: ‘Onze gemeente moet vol inzetten op de circulaire economie, groene energie en banengroei in de groene sector. We hebben nu eindelijk een kabinet met groene ambities en Groningen wil graag de koppositie pakken. Vanaf nu wordt het spannend, want de eerste concrete plannen moeten vanaf dit najaar gaan komen. Van ons mag het sneller, want dit is de grootste uitdaging van onze tijd. Daarom gaan we ook niet zitten wachten, we gaan ondertussen ook zelf aan de slag met verduurzamen en vergroenen.’

Perspectief
Het is dus een nota die weer perspectief biedt met tal van investeringen, ook al had de bijdrage voor het vlot trekken en verduurzamen van de woningmarkt wel wat steviger. Blij is Paul wel met de samenwerking met het kabinet. ‘Zo kunnen we dankzij een bijdrage van 5 miljoen van de minister aan de slag met het energieneutraal maken van Paddepoel en Selwerd. Groningen is goed in beeld in Den Haag. Nu hopen, dat ook de hersteloperatie eindelijk eens op gaat schieten. De 100 miljoen extra is mooi maar daarmee zijn we er nog lang niet. Ook de bureaucratie moet verminderen.’ Tot slot zet Paul zich richting Den Haag stevig in voor een veel snellere treinverbinding met Groningen én het wietexperiment. ‘Dat zou heel erg goed bij onze stad passen!’